Wyznaczanie właściwych tras, precyzyjne liczenie kosztów – czyli jak nie przepłacać za transport

Program Emapa Web Router stworzony został dla osób, które na co dzień wyznaczają trasy dostaw dla pojazdów ciężarowych, dostawczych czy osobowych. Celem programu jest usprawnienie ich zadań, a właściwie zdjęcie z nich zbędnego ciężaru żmudnego planowania trasy punkt po punkcie. Dodatkowo program wylicza koszty tras z bardzo wysoką dokładnością. W tym artykule przeczytasz, na czym dokładnie to polega. Sprawdź, czy Emapa Web Router jest dla Ciebie.

Jak wybór tras wpływa na koszty

Każdy, kto na co dzień związany jest z branżą transportową, świetnie sobie zdaje sprawę z faktu, że trasa może zupełnie inaczej wyglądać dla pojazdu ciężarowego i dla osobowego. Wynika to przede wszystkim z różnych typów dróg oraz wszelkich ograniczeń i restrykcji logistycznych, po których mogą poruszać się pojazdy ciężarowe. Przy kilkunastu, a co dopiero kilkudziesięciu punktach na 1 trasie, marszruty dla pojazdów o innych parametrach są już skrajnie różne. Do tego dochodzą drogi płatne o zróżnicowanych stawkach opłat (gdzie parametry pojazdu mają istotny wpływ na koszt przejazdu). Sumaryczne, miesięczne koszty mogą zatem drastycznie różnić się w zależności od przebiegu samych tras (dla różnych pojazdów). Program Emapy daję tę przewagę, że wszystkie te koszty, z uwzględnieniem paliwa, opłat drogowych, wynagrodzeń kierowcy czy kosztów kilometrażu Użytkownik z bardzo wysoką dokładnością poznaje już na etapie planowania.

Czytelny podział kosztów

Intencją twórców programu Emapa Web Router było dostarczenie narzędzia, które zarówno zminimalizuje sumaryczne koszty transportu, jak i w klarowny sposób zaprezentuje poszczególne składowe kosztów. W ten sposób powstały różne grupy kosztów, które można ze sobą porównać, m.in. koszty paliwa, koszty godzinowe kierowcy lub pojazdu oraz opłat drogowych, z wyszczególnieniem poszczególnych opłat viaToll w kraju i za granicą. Dodatkowo te ostatnie prezentowane są z podziałem na konkretne typy dróg (autostrada, droga ekspresowa czy krajowa) wraz z długością odcinków, których dotyczą.

Aby jeszcze lepiej umożliwić Użytkownikowi analizę potencjalnych wydatków, poszczególne odcinki dróg zostały wycenione osobno. Dzięki temu na pierwszy rzut oka widać, które etapy planowanej trasy będą kosztować najwięcej oraz z czego to wynika. Tak szczegółowa predykcja kosztów pozwala rozsądnie planować budżet, nie pozostawiając miejsca na niepotrzebny stres i zaskoczenie.

Porównywanie tras, wybór najlepszej

Proponowane przez program trasy, Użytkownik może oczywiście samodzielnie modyfikować w zależności od zmian potrzeb. Może dodawać czy usuwać punkty na trasie czy zmieniać ich kolejność szybką metodą „drag and drop”. W ten sposób utworzy kilka alternatywnych tras, a następnie wygodnie porówna je między sobą. Kryteriami porównawczymi mogą być tu przebieg trasy na mapie, długość w kilometrach, czas trasy czy koszt z podziałem na poszczególne jego składowe, jak choćby opłaty drogowe. Wówczas czytelnie widać, czy opłaca się wydłużać trasę, omijając płatne odcinki czy jednak warto skorzystać z szybszej drogi i ile za taką wygodę trzeba dopłacić. Funkcja programu, która umożliwia szybkie zestawienie kilku tras to „Dodaj do porównania”.

Aspekt kosztowy to niestety w dzisiejszych czasach główny problem branży transportowej. Kilkutysięczne różnice w wydatkach często stanowią o być albo nie być firmy na rynku. Rosnące koszty paliwa, wynagrodzeń czy kosztów samych pojazdów nie nastrajają optymistycznie. Miesięczne koszty programu Emapa Web Router z mapą Polski to wydatek nieco powyżej 100zł. Oszczędności, jakie wygeneruje program są nieporównywalnie wyższe. A znajomość kosztów z góry trasy przed jej realizacją pozwala na realizację  jedynie zyskownych zleceń.